Kaikki Koukkuun 2 - Kala kutsuu

Ilmoittautumislomake

Kalankäsittely -ilta Sinkkolassa

to  22.10.2026 klo 16–20  Noljakka

‼️Koulutusilta kalan tekemisestä ruoanlaittovalmiiksi‼️

Syksy on ruokakalan kalastuksen huippuaikaa. Kun saaliin käsittely ruoanlaittovalmiiksi on helppoa ja joutuisaa, niin kotitarvikekalastus on mukavoituu huomattavasti.

- 👤 Tarkoitettu 12--16v ikäisille 👥️ myös huoltajat saa tulla mukaan, ja on toivottavaa!

Kalastusopas ja ammattikalastaja Henrik Villanen opastaa kalan perkaamista/jalostamista ruoanlaittovalmiiksi järveltä keittiöön ja edelleen kalajalostesäilöntää. Kalat ja välineet löytyy järjestäjän puolesta.

Illan aikana käsitellään syksyn kalastussesonkisaaliin kalalajien helposti kotikeittiössä tehtäviä tavanomaisia kalajalosteita kuten särjen selkäpaloja, ahvenfileitä, hauki/järvikalamassaa sekä puhkaistuja muikkuja.

Käsiteltävät aiheet:
1. Saalis ja keittiö valmiiksi: järvellä saaliille tehtävät valmistelut ja perkauspaikan valmistelut
2. Särjestä ruokaa: särjen selkäpalat ja särkisäilyke
3. Hauet pulliksi: haukimassan valmistus (ja järvikalamassa)
4. Ahvensaalis: fileet ja nylkeminen
5. Mainio muikku: muikun puhkaisu
6. Pidetään puhtaana: kalojen säilöminen ja siistin perkauspaikan niksit.
 

Mukaan mahtuu 9 ensimmäistä: kaikki pääsevät kokeilemaan itse.

Hyväksyn, että 4H-toiminnassa otettuja kuvia ja tallenteita, joissa osallistuja näkyy saa käyttää 4H-julkaisuissa, www-sivuilla ja sosiaalisessa mediassa